Francouzská vína - Vinařský slovník

Vinařský slovník

AOC - Apellation ďOrigine Controlée - označení vín ve Francii u kterých je přísně kontrolován původ. Dohled provádí úřad s názvem INAO.

Alibernet - Modrá odrůda - barvířka.Země původu - Ukrajina

 

Archivní víno - Podle českých zákonů lze použít označení archivní víno"pokud je víno uváděno do oběhu nejméně 3 roky po roku sklizně hroznů".

Armagnac - Vinný destilát vyráběný ve Francii - pouze oblast Armagnac. Ročně se vyrobí cca 6 milionů lahví.

Aromatizované víno - Nápoj vyrobený z vína, který je obohacen (fortifikován) dalším alkoholem. Může být doslazován např. zahuštěným vinným moštem. Příklad: vermut, sherry, portské,…

Assemblage - Také Asembláž. Termín pro míchání vína. Udává se např. na lahvích champagne, které je mícháno z více odrůd popř. i z více ročníků.

Aurelius - Bílá odrůda - vznikla křížením odrůd Neuburské a Rýnský Ryzlink. Vyšlechtěná v České republice - obec Perná.

Auxerrois - Bílá odrůda - vznikla možným křížením odrůd Heunish a Pinot Noir. 

Baco - Modrá odrůda - rezistentní proti nákaze révokazem. Země původu - Francie. Nenáročná odrůda používána i jako okrasný doplněk domů atd.

Bago - Správný název Baco. Modrá odrůda - rezistentní proti nákaze révokazem. Země původu - Francie. Nenáročná odrůda používána i jako okrasný doplněk domů atd.

Bakchanálie - Oslavy boha Dionýsa ve starověkém Římě - spojené s erotickými tématy.

Barilla - Druh dřevěného sudu. Objem 64,4 l. Používáno v Řecku a Itálii.

Barolo - Červené víno - odrůda Nebbiolo. Itálie - oblast Piemonte.

Barrique - Typ dubového sudu o objemu 225 litrů a také označení vín, která v těchto sudech zrála v sudech (v ČR minimálně 3 měsíce).

Barvířka - Modrá odrůda. Díky velkému obsahu pigmentu je využívána pro získání vyšší sitosti vína. Např. Malbec.

 

Baryk - Typ dubového sudu o objemu 225 litrů a také označení vín, která v těchto sudech zrála v sudech (v ČR minimálně 3 měsíce).

Batonage také Batonáž -  Se využívá při výrobě vína tak, že se víno nechá určitou dobu v přítomnosti již odumřelých kvasinek. Výsledkem je potom víno s  výraznějším"tělem"

 Bio víno,Biodynamické víno a Biovíno - Víno vyrobené šetrným způsobem s minimálním použítím chemie a bez použití herbicidů. Výroba je kontrolována zákonem.

Blanc de Blanc -  "Bílé z bílých" - víno vyrobené pouze z bílých odrůd. Pro champagne jediná povolená odrůda Chardonnay.

Blanc de Noir -  "Bílé z černých" - víno vyrobené z modrých odrůd. Pro champagne povolené odrůdy Pinot Noir a Pinot Meunier.

Botrytis,Botrytis cinerea a Botrytýda Ušlechtilá plíseň, která sníží v hroznech obsah vody (tzv.cibébovatění), čímž se zkoncentruje obsah cukru. Produktem jsou nezaměnitelná vína se specifickým aroma.

Bouquet - Označení pro aroma (vůni) vína.

Božolé - Červené (někdy i bílé) víno - odrůda Gamay. Francie - oblast Bourgogne - podoblast Beaujolais. Světoznáme Beaujolais Primeur jde do prodeje vždy třetí čtvrtek v listopadu.

Brandy - Vinný destilát, který se na rozdíl od Cognacu a Armagnacu (specifická oblast) smí vyrábět po celém světě. 

Buket -  Označení pro aroma (vůni) vína.

Burčák - Částečně vykvašený vinný nápoj, který se podle zákona smí prodávat pouze v době od 15. srpna do 30. listopadu. Hrozny na jeho výrobu musí pocházet z ČR.

Cabernet Sauvignon   Modrá odrůda - vznikla náhodným křížením odrůd Cabernet Franc a Sauvignon. Země původu - Francie. Hojně využívána v oblasti Bordeaux.

Cava - Španělské šumivé víno z Katalánska.

Chardonnay -  Bílá odrůda - nejrozšířenější odrůda po celém světě. Země původu Francie - Bourgogne. Nejznámější vína Chablis. 

Chateau  také Château -  Francouzský název pro zámek. Označení také pro vinařství např. Château Lafite Rothschild.

Ušlechtilá plíseň - Botrytis cinerea je plíseň, která sníží v hroznech obsah vody (tzv.cibébovatění), čímž se zkoncentruje obsah cukru. Produktem jsou nezaměnitelná vína se specifickým aroma.

Cibéba - Je bobule napadená ušlechtilou plísní, která v ní sníží obsah vody (viz. Botrytis cinerea).

Klaret,Claret a Clairet - Označení pro růžová vína vyráběna z modrých odrůd. Specifické pro svou tmavěrůžovou barvu.

Cognac také Koňak - Vinný destilát pocházející z Francie - oblast Charente - město Cognac. Jeho výroba je velmi přísně kontrolována.

Côtes -  Francouzský název pro: svah, svahy.

André - Modrá odrůda - vznikla křížením odrůd Frankovka a Svatovařinecké.. Vyšlechtěná v České republice - Šlechtitelská stanice Velké Pavlovice.

"Poznejte kouzlo Francie prostřednictvím vína."

Se skleničkou vína v ruce navštivte oblasti Bordeaux, Bourgogne, Sud - Ouest, Loire, Alsace a proslulou oblast Champagne.